Genel

1914’ten günümüze başımıza gelen en büyük olaylardan birisi

Mehmet Tanju Akad *

Seçim konuşmalarında niçin es geçiliyor.

1914 yazında Sultan Osman ve Reşadiye gemilerimize el konulmasından sonra ABD’nin yeni silah ambargosu tarihimizdeki en önemli olaylardan biri olacak gibi görünüyor.
Temmuz 1914 tarihinde parasını ödediğimiz iki zırhlıya İngilizler tarafından el konuldu ve gemiyi teslim almak için giden denizcilerimiz silahlı İngiliz kuvvetleri tarafından engellendi. Bunun nedeni İngiltere’nin yaklaşan savaşı Osmanlıların yıkımı ve nihai paylaşımı için kullanmak istemesiydi. Sonuç: KURTULUŞ SAVAŞI oldu.  (Olaylar dizisinde gemileri teslim almaya giden denizcilerimiz İngiltere’den henüz yeni ayrılmış ve daha ülkeye dönüş yolundayken Çanakkale’den girerek bir anlamda onların yerine konulan Yavuz ve Midilli, bunların marifetiyle savaşa girişimiz ve savaşı kötü yönetmemiz, çöküş, işgal ve toparlanma… Hepsi birbirini izledi.)

Reşadiye gemisi

Sultan Osman gemisi

Mayıs 2018 tarihinde ABD yönetimi, ortak üretimine katılıp birçok parçasını imal ettiğimiz F-35‘ler dahil olmak üzere genel bir silah ambargosunu fiiliyata geçirmeye hazırlıyor. Hedef, Türkiye’nin savaş kabiliyetinin azaltılmasıdır. Uzun lafın kısası şu veya bu senaryo, hangisi olursa olsun, bundan çıkacak tek sonuç şudur: “Yıllardır süregelen darbeler, isyanlar, kalkışmalar ve savaşlar yeni bir aşamaya geçecektir” Buna pekala yeni bir KURTULUŞ SAVAŞI olarak da bakabiliriz.

Önümüzdeki seçimin sonuçları ne olursa olsun, hiçbir durum ambargonun ve yeni siyasi/askeri saldırıların yaratacağı durumun kritikliğini azaltamaz. Partiler birçok önemli olayı konuşuyor, seçim beyannamelerini sunuyorlar. Ancak ambargo koşullarında milli savunmamızın nasıl yapılacağı, ülke güvenliğinin nasıl sağlanacağı en önemli konudur.

Kıbrıs ambargosundan sonra elbet silah sanayimiz çok yol aldı ama FETÖ sabotajları, bilimsel ve teknolojik yeterliliğimiz ve siyasi iradesizlik nedeniyle yeterli seviyeye gelmekten uzağız. Yani savunmayı ve mücadeleyi zor koşullarda sürdüreceğiz. Bu konunun ayrıntılarına girmesi beklenmez ama siyasi tutum ve kararlılığın ifadesi çok önemlidir. Bakalım bu konuya kimler nasıl girecekler ya da girmeyecekler.


* Son 110 yılın önemli olayları arasında ilk dizi 1908 Temmuz İhtilali, 1912-13 bozgunu,1914’de savaşa sürüklenişimiz, 19 Mayıs 1919,30 Ağustos 1922, 29 Ekim 1923‘tür Olaylar zincirinde her olay bir sonrakini doğurmuştur. Hala 1918’deki paylaşımın (Kİ BİTMEMİŞTİR) sonuçlarını yaşıyoruz. Bununla birlikte olayların akışı itibariyle ikinci dizi NATO’ya giriş, 27 Mayıs, 12 Mart, 20 Temmuz Kıbrıs Çıkarması, 12 Eylül ve direkten döndüğümüz 15 Temmuz olarak öne çıkar. Fırat Kalkanı, Afrin ve ambargo bu dizinin son halkalarıdır. Bu ana noktaları birleştiren çizginin üzerinde başka önemli olayları eklemek okurun taktirindedir.

  • Mehmet Tanju Akad (1952) 1973 yılında ODTÜ İdari İlimler Fakültesi’nden mezun oldu. 1980’lerden itibaren çalışmaları daha çok tarih, özel olarak da askeri tarih alanında yoğunlaştı. Süreçlere bakarken siyaset ve teknolojinin yanı sıra başta ekonomi, mimari, iklimbilim, coğrafya, kültür ve biyoloji olmak üzere bütün bilgi alanlarından yararlanmayı benimsemiştir. Yayımlanmış eserleri: Osmanlıların Stratejik Sorunları (1995), Strateji Üzerine (2001), Savaş Tarihinin Dönüm Noktaları (2005), Çağdaş Toplumda Savaş (2009), Bir Savaş Nasıl Kaybedilir (2009), 20. Yüzyıl Savaşları (2011), Modern Savaşın Temel Kavramları (2011). Ayrıca bu konuları ele alan çok sayıda makalesi ve kitap çevirisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir