I. Dünya Savaşı

I. Dünya Savaşı’nda makineli tüfekler

Kanada’daki Savaş Müzesi’nde sergilenen Alman MG08 makineli tüfeği (Fotoğraf: Military History)

Birinci Dünya Savaşı’nın gelişen harp teknolojilerine bağlı olarak en önemli silah unsurlarından birisi makineli tüfeklerdi. Özellikle düşmanın piyade unsurlarıyla yaptığı hücuma karşı çapraz olarak kurulan makineli silahların ateş gücüyle saldırı konumunda birliklerde büyük zayiatlar yaşanıyordu. Makineli tüfeklerin seri ateş yapabilme özelliği sayesinde ve düşmana korku vermesi sebebiyle I. Dünya Savaşı’nın en önemli silahlarından biri haline geldi.

Almanların 1915’teki Somme muharebelerinde Fransız ve İngilizlere karşı makineli tüfek kullanmaları 1916’da İngiliz ordusunda makineli tüfek timleri kurulmasında etkili oldu. İngilizlerin özellikle Almanlara karşı kullandığı baraj ateşi (cephede mevzi almış askerî korumak amacıyla baş üstünden yapılan ateş) ile harita ve matematiksel hesaplamaların da yardımıyla gece görülmeyen hedeflere dolaylı yoldan ateş etmenin mümkün hale getirilmesi İngilizlere Batı cephesinde büyük kazançlar elde edilmelerini sağlamıştı.

Makineli tüfekler I. Dünya Savaşı’nda sahra topları veya büyük obüsler kadar dikkat çekmese de savaşın bilinmeyen kahramanlarındandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir