Genel

Sorularlar Troçki

Soru: Meksika’da suikastta uğradıktan sonra Troçki’nin tüm arşivi nerede saklanmaktadır?

– Troçki’nin tüm albümü Amerika Birleşik Devletleri’nde Harvard Üniversitesi’nde Houghton Library’de saklanmaktadır. Arşivin sadece bir kısmı kamuoyuna açıktır. 1929-1940 devresine ait vesikalar, kapalı bölüm de tutulmaktadır.

1929’da İngiltere’deki seçimleri hangi parti kazanmıştır? İşçi Partisi’nin Troçki’nin hayatına yönelik önemi nedir?

1929 İngiltere seçimlerini, İngiltere İşçi Partisi kazanmıştır. Sanayi Devrimi’nin yaşandığı İngiltere’deki işçi sınıfının en aktif olduğu dönemdir. İngiltere İşçi Partisi, Birleşik Krallık’ın en köklü partilerindendir. Troçki’nin İstanbul’da kaldığı dönemde 1924 ile 1931 arası aralıksız olarak İngiltere’yi yönetmiştir. İşçi Partisi hükümeti, Türklerin Millî Mücadele döneminde bozguna uğrattığı ve Lyold George’dan devralmıştır. İşçi partililer Troçki’ye 1929 seçimlerini kazanmaları halinde İngiltere’ye giriş vizesi vereceklerini söylemişlerdir. Ancak seçimden sonra Troçki’ye verdikleri sözü tutmamışlardır. Troçki konusunda İngiltere siyaseti ikiye bölünmüştü. Sosyalistler, Troçki’nin Ada’ya gelmesine karşıyken, Liberaller Troçki’ye vize verilmesini istiyorlardı.

Amerikalılar’ın Troçki’ye taktıkları lakap neydi?

Kızıl Napolyon

Maksim Gorki, Stalin’in baskısı üzerine hangi kitabının ilk baskını kaldırıp yeni şeklini hazırlamıştır?

Maksim Gorki, Stalin’in müdahalesi üzerine Lenin Üzerine Hatıralar kitabında Troçki’yi eleştirmiş, Troçki’nin Bolşevik Devrimi üzerindeki katkıları tıraşlayıp kaldırmıştır. Kitapta, Lenin’in Troçki’yi öven sözlerine değinilmemiştir.

Türkiye’de 3 yıl kalan Troçki hangi sinema filmini ilk ve tek olarak izlemiştir?

Troçki, Beyoğlu’ndaki Artistik sinemasında Charlie Chaplin’in Şehir Işıkları filmini izlemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir